Nowe zabytki w Warszawie

Michał Krasucki – zastępca stołecznego konserwatora zakomunikował właśnie, że na listę warszawskich zabytków zostało wpisanych 90 kolejnych obiektów. Informacja taka pojawiła się na jego facebookowym koncie. 

Dzięki temu, że kolejne budynki zostaną wpisane na listę stołecznych zabytków, będą one pod ścisłą, dodatkową ochroną. Taką uzyska między innymi Most Gdański, Muzeum Plakatu czy Sady Żoliborskie.

Starania o wpisanie kolejnych obiektów rozpoczęły się już w marcu tego roku. Wtedy do wiceprezydenta Warszawy, Jacka Wojciechowskiego wpłynął wniosek, by 50 budynków, które zostały wybudowane po 1945 roku zostały wpisane do ewidencji zabytków. Teraz się to udało, na mocy nowego rozporządzenia, specjalną ochroną zostało objętych nie 50 a 90 obiektów.

Jak podaje Michał Krasucki, większość budynków to powojenne obiekty. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć całą ich listę, wystarczy znaleźć je z Biuletynie Informacji Publicznej.

To ogromny sukces dla Warszawy. Całą inicjatywę poparł zresztą Generalny Konserwator Zabytków, rada miasta oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Co więcej, lista zabytków będzie stale się poszerzać. Jest już przygotowywana i ma być gotowa w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.

Co oznacza wpisanie na listę zabytków?

Wpisanie do ewidencji zabytków daje dodatkową ochronę. Do tej pory, wszystkie obiekty wpisane były na specjalną listę dóbr współczesnych. Największe zmiany wiążą się z kontrolami konserwatora budynków. Chodzi przede wszystkim o ich remonty, ewentualną rozbudowę, pozwolenia na budowę czy zmianami w planach zagospodarowania miejscowego. Obiektów takich nie można poddać rozbiórce czy wyburzeniu.

Warto przy tym podkreślić, że budynki zostały wpisane do ewidencji zabytków a nie do rejestru zabytków. Ta druga forma jest już stosowana bardzo rzadko, jest znacznie bardziej ograniczająca.

Lista nowych zabytków w Warszawie

Warszawiacy zyskali nowe zabytki. Na liście 90- ciu, które zostały właśnie wpisane do ewidencji zabytków znalazł się na przykład hotel „Marriott”, Warszawski Szpital dla Dzieci przy ulicy Kopernika, kościół św. Zygmunta na Bielanach, sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie, trasa W-Z, most Gdański, most Śląsko-Dąbrowski, podziemia Dworca Warszawa Śródmieście, symboliczny „Młotek” przy ulicy Smolnej, gmach Węgierskiej Ekspozytury Handlowej czy Sady Żoliborskie, Brama Willi Strzeleckich przy ulicy Górczewskiej 199A, pawilon handlowy przy ulicy Wrzeciono 41, księgarnia „Uniwersus” przy ulicy Belwederskiej 20/22, przedszkole miejskie przy ulicy Goszczyńskiego 17A, kino „1Maj” przy ulicy Podskarbińskiej 4 i Yacht Klub Polski przy Wale Miedzeszyńskim 377.

Wszystkie obiekty są w stałym użytkowaniu. Co ważne, wpis do ewidencji zabytków uzyskały również kolejne zabudowania mieszkalne. Dzięki temu, osoby, które w nich zamieszkują znacznie szybciej doczekają się ich odnowienia. Z całą pewnością zwiększy to codzienny komfort ich życia w stolicy. Teraz, nie pozostaje nam nic innego jak czekać na akceptację listy kolejnych budynków, które staną się już niedługo zabytkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *