Dezynsekcja i deratyzacja – co to znaczy?

mopy sprzątanie mar tex

Niewiele osób wie, że deratyzacja i dezynsekcja to dwa oddzielne procesy. Niektórzy nawet używają tych słów wymiennie, nie wiedząc, że robią to błędnie. Warto wiedzieć, czym się one różnią, gdyż niekiedy nasze mieszkanie lub dom będzie potrzebowało gruntownej deratyzacji, lub dezynsekcji

Dezynsekcja i deratyzacja — wyjaśnienie terminów

Dezynsekcja to zabieg profesjonalnej walki z owadami kryje się walka z owadami. Wypędzenie insektów z mieszkania lub domu bywa niezwykle trudne, gdyż mogą gnieździć się one w trudno dostępnych miejscach i być bardzo odporne na wykorzystywane środki.  

Dezynsekcji zwykle poddawane są owady takie jak prusaki, karaluchy, mole i pluskwy, jednak dezynsekcja to także usuwanie gniazd os i szerszeni. Tak jak w przypadku deratyzacji, również w tym przypadku metody walki z insektami można podzielić na chemiczne, fizyczne i mechaniczne.

Deratyzacja (inaczej odszczurzanie) to metoda pozwalająca na skuteczne zwalczanie gryzoni. Proces ten najczęściej dotyczy szczurów i myszy, ale  może też odnosić do zwalczania kun, nornic i kretów. 

Do przeprowadzenia deratyzacji zobowiązani są właściciele, posiadacze i zarządcy nieruchomości. Deratyzację można przeprowadzić we własnym zakresie lub przy pomocy specjalistycznej firmy deratyzacyjnej. Koszty jej przeprowadzenia ponosi właściciel nieruchomości.

Jak wygląda prawidłowa dezynsekcja?

Dezynsekcję przeprowadza się za pomocą różnych rodzajów metod. Do najczęściej stosowanych metod należą: opryskiwanie środkami chemicznymi, wymrażanie, używanie gazu lub żelu i wiele innych.

Wybór metody dezynsekcji zależy od rodzaju owadów, które należy wytępić. Na przykład dezynsekcja pluskwy jest często przeprowadzana metodą zamgławienia — chemiczna mgła może dotrzeć do każdych, nawet najmniejszych zakamarków pomieszczenia. Metoda żelowa sprawdza się najlepiej w tępieniu karaluchów, które zostają zwabione do żelowej pułapki za pomocą feromonów. 

Aby znaleźć odpowiednią firmę zajmującą się dezynsekcją, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazy typu “dezynsekcja warszawa”.

Jak wygląda prawidłowa deratyzacja?

Deratyzacja może zostać przeprowadzona metod chemicznych lub mechanicznych. Najlepsze efekty daje często ich połączenie. 

Metody mechaniczne to przede wszystkim rozstawienie mechanicznych pułapek (zgodnie z wymogami prawnymi takie pułapki muszą być bezpieczne dla dzieci). Metody chemiczne to stosowanie pestycydów i innych środków zabójczych. Podczas ich stosowania należy wykazać się szczególną ostrożnością, dlatego najlepiej nie używać ich samemu w domu, tylko zatrudnić specjalistyczną firmę. 

Istnieje też trzecia metoda deratyzacji, która uważana jest za najbardziej humanitarną. Polega ona na stosowaniu rodentycydów ostrych i antykoagulantów, które obniżają temperaturę ciała gryzoni. Powoduje to hipotermię, a w konsekwencji śmierć. Jest to jedyna metoda, która w pełni gwarantuje bezbolesną śmierć zwierzęcia. 

Aby znaleźć odpowiednią firmę zajmującą się deratyzacją, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazy typu “deratyzacja warszawa”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *