Kondolencje – co powiedzieć na pogrzebie?

zakład pogrzebowy warszawa

Każdy człowiek będzie kiedykolwiek uczestniczył w pogrzebie. Nie jest to przyjemna sytuacja, wręcz przeciwnie – jest stresująca, smutna i wywołuje w wielu osobach lęk. Pogrzeby zazwyczaj przeprowadzane są dość szybko po śmierci, co dodatkowo zwiększa negatywne odczucia. Wiele osób zastanawia się, co powiedzieć podczas pogrzebu i, jak złożyć kondolencje, aby nie były banalne. Podpowiadamy, jak ułożyć najlepsze kondolencje. 

Kondolencje – jak taktownie je złożyć?

Kondolencje to wyrażone w odpowiednio dobranych słowach wyrazy współczucia i żalu po stracie bliskich osób. Najczęściej kondolencje składane są najbliższej rodzinie: wdowie/wdowcowi, dzieciom, wnukom, rodzicom, rodzeństwu zmarłego. Dla wielu osób jest to stresująca sytuacja, ponieważ chcą w szczególny sposób wyrazić swoje współczucie, a jednocześnie nie urazić rodziny nieboszczyka. 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stopień pokrewieństwa ze zmarłą osobą. Jeśli jest to na przykład wujek, to kondolencje mogą być bardziej spersonalizowane. Możemy przytoczyć jakąś historię z życia zmarłego lub wspomnieć jego ulubioną cechę charakteru. 

Jeśli uczestniczymy w pogrzebie kogoś dalszego, to warto trzymać się tej sfery życia zmarłego, która nas dotyczy. Na na pogrzebie dawnego nauczyciela ze szkoły, można wspomnieć o tym, jak dobrym był nauczycielem, jak się angażował, można też przywołać jakieś wspomnienie ze szkoły z nim związane. Nie powinniśmy mówić rzeczy takich jak “Na pewno był dobrym ojcem/mężem”, ponieważ tak naprawdę, to nie znamy dobrze rodziny zmarłego i nie wiemy, czy kogoś tym urazimy. 

Jak zachować się podczas ceremonii pogrzebowej?

Podczas ceremonii pogrzebowej powinniśmy zachowywać się zgodnie z zasadami etykiety i dobrego wychowania. Nie powinniśmy na przykład rzuć gumy, trzymać rąk w kieszeni, czy używać telefonu. Nasz strój powinien być czysty i uroczysty. Dobrze widziane będą garnitury, czy skromne sukienki lub spódnice. Ubrania nie muszą koniecznie być w kolorze czarnym, ale powinny być w ciemnym kolorze.

Jeśli ceremonia nie odbywa się w kościele (na przykład, będzie to pogrzeb świecki) i chcemy wiedzieć, jak będzie ona przebiegała, to możemy odwiedzić zakład pogrzebowy. Warszawa to miejsce, w którym jest naprawdę wiele takich firm oferujących usługi pogrzebowe. Możemy przejść się wcześniej, zobaczyć salę pożegnań i podpytać pracowników zakładu, jak się zachować i co powiedzieć. Dla osób, które pierwszy raz będą uczestniczyły w pogrzebie lub stresują się takimi wydarzeniami, to będzie to na pewno bardzo pomocne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *