To właśnie lato jest najlepszą porą roku, jeśli pod uwagę weźmiemy stosowanie zdrowej i niskokalorycznej diety. Obfituje w dobrodziejstwo natury, jaką są świeże owoce i warzywa, pełne witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Dlaczego to właśnie świeże warzywa i owoce sezonowe należy włączyć do codziennego jadłospisu? Dowiedz się więcej już teraz.
Bogactwo smaku i wartości odżywczych
O ile nie dopadła Cię alergia pokarmowa na truskawki, zajadaj się nimi w czerwcu i na początku lipca. To oczywiście tylko przykład typowo sezonowych owoców. Już na początku czerwca na straganach pojawiają się soczyste owoce i dorodne warzywa, które zawierają ogrom witamin i minerałów. Wiele z nim ma właściwości oczyszczające organizm, takie produkty budują też naszą odporność na cały rok.
Okazuje się również, że sezonowe warzywa i owoce mają najlepszy smak. Pełne soku, dojrzewające w naturalnych warunkach na słońcu, sprawiają, że w świeżej, surowej postaci są po prostu pyszne.
Zdrowie w świeżej postaci
Zwracaj uwagę na dostawcę sezonowych warzyw i owoców. Najlepiej korzystać z tych, które pochodzą z upraw ekologicznych. Właśnie dlatego sezonowe warzywa i owoce są lepsze od nowalijek, które wiosną uprawiane są najczęściej w szklarniach z zastosowaniem chemii.
Pamiętaj również, że sezonowe warzywa i owoce, które dojrzewają na słońcu, są dostępne w znacznie niższej cenie. Koniecznie zrób zapasy, które wykorzystasz do przyrządzenia wartościowych weków. Ewentualnie możesz je zamrozić, aby korzystać z kompletu witamin również zimą.
Czy sezonowe warzywa i owoce są zawsze zdrowe?
Z założenia tak, jeśli wyeliminujemy oczywiście ryzyko występowania alergii pokarmowej. W takim przypadku zalecana jest dieta eliminacyjna. Co jeść, aby zapobiec pojawieniu się negatywnych objawów alergii? Po prostu należy wykluczyć alergen z jadłospisu, nawet jeśli ten wiąże się z naturalnym produktem sezonowym. Aby zdiagnozować alergię pokarmową na dany produkt, niezbędne są dedykowane badania.
Więcej informacji: https://cosiw.com.pl/dieta-eliminacyjna-przy-zapaleniu-jelit-co-jesc/