Wyprawka szkolna w Warszawie tańsza niż rok temu

Urząd Statystyczny wyliczył, że na tegoroczną wyprawkę, rodzice będą musieli przeznaczyć średnio 580 złotych. W roku ubiegłym było to o jakieś 100 złotych więcej.

Co czwarty rodzic, planuje przeznaczyć jeszcze niższą kwotę a 20% respondentów zadeklarowało, że wyprawka kosztować będzie powyżej 700 złotych. Wiele zależy przecież od jakości i miejsca nabywania niezbędnych przedmiotów.

Co ciekawe, jeszcze rok temu, na wyprawkę najwięcej przeznaczali ci najmniej zamożni. Paradoksalnie, osoby najbogatsze deklarowały najniższe kwoty. W tym roku nie ma takiej zależności i wszystko skłania się ku temu, że to zasługa 500+. Patrząc na średnią kwotę, jaka niezbędna jest w ramach nabycia odpowiedniej wyprawki szkolnej, rodzice muszą dołożyć jedynie 80 złotych, by skompletować wszystkie przybory. Co ciekawe, 36% badanych przyznało, że w tym celu skorzysta właśnie z środków, jakie pozyskują z programu 500+. Reszta rodziców przeznaczy na to pieniądze z bieżących dochodów lub z oszczędności. Cieszy fakt, że tylko 1% osób, które brały udział w badaniu, na rzecz szkolnej wyprawki będzie musiała zaciągnąć pożyczkę. W latach ubiegłych takie praktyki zdarzały się znacznie częściej. Banki kusiły nawet specjalnymi ofertami na ten cel.

Nawet na 19% wszystkich dorosłych Polaków czekają wydatki związane z zakupem niezbędnych przyborów szkolnych. 63% z nich ma jedno dziecko w wieku szkolnym, 31% ma dwójkę dzieci a 6% to rodziny wielodzietne.

Po wyprawki szkolne najczęściej udajemy się do supermarketów i dyskontów. Na trzecim miejscu pozostają sklepy i aukcje internetowe. Na ostatnim znalazły się księgarnie i sklepy z akcesoriami szkolnymi i biurowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *