Wyłudzają pieniądze „na Policjanta”

Na internetowej stronie warszawskiej Policji pojawił się ważny komunikat. Funkcjonariusze ostrzegają mieszkańców stolicy przed przestępcami, którzy okradają metodą „na Policjanta”. Niestety, w ostatnim czasie liczba osób oszukanych drastycznie wzrosła.

Ofiarami padają przede wszystkim osoby starsze, które niejednokrotnie w ciągu kilku chwil tracą oszczędności swojego życia. Schemat jest zawsze podobny. Oszust dzwoni do osoby starszej, podaje się za Policjanta. Prosi o pomoc w tajnej akcji złapania przestępców, którzy wyłudzają pieniądze. Przekonuje, że dzięki temu będzie można szybko rozpracować zorganizowaną grupę przestępczą. Rola osoby starszej ma sprowadzić się do tego, że przekaże ona swoje oszczędności we wskazanym miejscu. Tam Policja ma czekać na oszustów. Jak się później okazuje, pieniądze znikają bezpowrotnie.

Metoda „na Policjanta” to już kolejna, na którą nabierają się osoby w podeszłym wieku. Jeszcze niedawno znana była również ta „na wnuczka”, gdzie oszuści podawali się właśnie za wnuczka ofiar z prośbą o pożyczkę. Po pieniądze miał zgłaszać się kolega członka rodziny.

Pamiętajmy, by zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Policjant nigdy nie zadzwoni z prośbą o pomoc w akcji na rzecz łapania przestępców. Tym bardziej, nie poprosi o wypłacenie oszczędności i pozostawienie ich w jakimkolwiek miejscu.

Jeśli ktoś padł ofiarą oszustwa „na Policjanta” bądź podejmowano próby wyłudzenia pieniędzy właśnie w tej sposób, proszony jest o kontakt z Policją. Specjalnie w tym celu udostępniono numer telefonu: 22 60-33-222. Czynny jest przez całą dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *