Warszawskie Street Party

28 sierpnia odbył się jeden z najbardziej kolorowych festiwali w stolicy. Ulicami Warszawy przeszła kolorowa parada – Wielokulturowe Warszawskie Street Party.

Parada rozpoczęła się na Placu Bankowym, rozbawieni mieszkańcy miasta przeszli dalej ulicą Senatorską, Krakowskim Przedmieściem aż do ulicy Świętokrzyskiej. Tam nastąpił finał imprezy.

W paradzie uczestniczyło kilka tysięcy chętnych. Przygrywała szalona samba, w rytm której tańczyły miłośniczki brazylijskiego tańca. W paradzie brała udział również azjatycka orkiestra dęta i chiński smok – to tylko nieliczne atrakcje, jakie czekały na tych, którzy wzięli udział w wydarzeniu.

Festiwal uliczny, jaki odbył się w mieście ma na celu łączenie wielu kultur. Mogą w nim brać udział wszyscy, których paradoksalnie łączy różne pochodzenie. Chodzi o to, by pokazać, kto tak naprawdę w Warszawie mieszka, bo z całą pewnością nie są to tylko Polacy. Główną ideą wydarzenia jest jasny przekaz. Poprzez sztukę, muzykę i taniec należy podkreślać kultury mniejszości narodowych oraz etnicznych.

Organizacja wydarzenia

Początek miał miejsce około godziny 12:00. Na rzecz organizacji Street Party, z ruchu ulicznego wyłączono ulicę świętokrzyską, na odcinku od ulicy Jasnej do Nowego Światu. Pojazdy komunikacji miejskiej, które swoją trasę mają na tym odcinku, zostały poprowadzone specjalnym objazdem.

Od godziny 14:00 ulica Świętokrzyska zamieniła się w miasteczko festiwalowe. Zorganizowano tu liczne koncerty, pokazy oraz wystawy. Wszystkie nawiązujące do tematyki wydarzenia. Udział w street party wzięli między innymi tancerze z Viva Cuba Dance Studio, Szkoły Tańców Karaibskich SHO, Omphalos Tribe czy GrupY Tanecznej Paheli i Latin Groove, pierwszej szkoły salsy w Warszawie. Swoje warsztaty zorganizowała na przykład grupa artystyczna, która propaguje kulturę japońską – Ogród Radości, Soto, czyli największy ośrodek sztuk walki, grupa perkusyjna grająca brazylijskie rytmy – Sereia de Varsovia oraz ACMB Capoeira.

Impreza trwała do godziny 22:00. O wszystkich informacjach, jakie dotyczyły parady i festiwalu można było przeczytać na oficjalnej stronie eventu. Były tam dostępne mapki z trasą parady oraz cały plan festiwalu.

Jak twierdzą sami organizatorzy Wielokulturowego Street Party, wydarzenie ma być nie tylko sposobem na świetną zabawę, ale też przesłanką do promowania kultury społeczności mniejszości i imigranckich. Organizatorzy chcieliby, by parada była nową wizytówką stolicy. Warszawa ma być wreszcie w pełni tolerancyjna a mieszkańcy zsolidaryzowani.

Pierwsze tego rodzaju wydarzenie odbyło się w Warszawie po raz pierwszy w roku 2007. Organizowane jest raz w roku. Co ciekawe, głównym organizatorem jest fundacja „Kontynent-Warszawa.pl” natomiast partnerem jest m. st. Warszawa oraz liczne organizacje, które propagują kulturę różnych zakątków świata.

Warto jeszcze wspomnieć, że podobne wydarzenia organizowane są nie tylko w Warszawie, ale i innych miastach Polski. Przykładem może być „Wielokulturowy Lublin” czy „Okno na Świat w Gdańsku”. Na świecie, tego typu imprezy mają miejsce między innymi w Berlinie, Hamburgu, Nowym Jorku oraz San Francisco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *