Czy warszawskie autobusy jeżdżą punktualnie?

Według stołecznego Ratusza, autobusy, które przemierzają warszawskie ulice, jeżdżą punktualnie. Tylko niecałe 6% tego rodzaju pojazdów komunikacji miejskiej ma mieć opóźnienia. Z danymi nie zgadzają się jednak pasażerowie, którzy każdego dnia korzystają z autobusów, by na przykład dojechać do pracy.

Punktualność autobusów określana dokładnie na 94,2% to jakaś kpina – krzyczy jeden z warszawiaków, który codziennie w godzinach szczytu wsiada do autobusu. Pasażerowie żądają, by Ratusz podał dokładną metodykę takich wyliczeń. Ich zdaniem, takie statystyki są wyssane z palca i absolutnie nie odzwierciedlają rzeczywistej sytuacji na warszawskich drogach.

Specjaliści, którzy zajmowali się tymi wyliczeniami, przyznają, że opierali się na typowo teoretycznej formułce. Statystyki mówią o opóźnieniach, które nie są dłuższe niż 3 minuty po wyznaczonej godzinie odjazdu autobusu z danego przystanku. Potwierdzają też, że większe opóźnienia, bo takie do 5 minut przyjmowane są do wyliczeń w okresie zimowym. Pod uwagę wzięto też podobno grafiki pracy kierowców oraz skargi pasażerów. Punktualność warszawskich autobusów mierzono przez 8 miesięcy i do wyliczeń posłużyły dane właśnie z takiego okresu.

Wydaje się, że raport stołecznego Ratusza jest bardzo optymistyczny. Niejednokrotnie zdarza się przecież, że opóźnienia autobusów są dłuższe niż 3 czy 5 minut. Czasem sięgają nawet 45 minut. Wszystko zależy od natężenia ruchu na danym odcinku drogi oraz pory dnia, w których autobus podjeżdża na dany przystanek. Pasażerowie żartują sobie nawet, że wyliczenia te dotyczą chyba kursów nocnych, bo wtedy rzeczywiście trudno o opóźnienie autobusu.

One thought on “Czy warszawskie autobusy jeżdżą punktualnie?

  1. Ja bym zostawił temat tego czy jeżdzą punktualnie a zajął się komfortem jazdy. Bo co z tego że autobus przyjedzie punktualnie jak bakteria jest w środku i pół autobusu tłoczy się w końcu bo nie idzie wyżyć w czymś takim…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *