Wakacje marzeń na kredyt – Polaków coraz częściej nie stać na urlop

Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego nawet 42% Polaków nie stać na wakacyjny wyjazd. Co trzecia z tych osób myśli o zaciągnięciu dodatkowego wsparcia finansowego na ten cel. Ciekawostką jest fakt, że tylko 19% Polaków całkowicie rezygnuje z urlopu. Reszta stara się zdobyć niezbędne środki.

Najwięcej osób korzysta z szybkich pożyczek gotówkowych. 37% Polaków, którzy ratują swój portfel zewnętrznym wsparciem, korzysta z ofert bankowości elektronicznej. Wymagamy, by środki niezbędne na wakacje zdobyć szybko, bez ogromu formalności i w pełnym komforcie.

W większości przypadków takie „koło ratunkowe” nie jest dobrze przemyślane. Zobowiązania finansowe na wakacje zaciągane są najczęściej w czerwcu, a już we wrześniu zauważa się pierwsze problemy z ich spłatą. Co czwarty Polak przyznaje zresztą, że w czasie wakacyjnego wyjazdu wydał więcej, niż przewidywał – czteroosobowa rodzina planuje przeznaczyć na wakacje średnio 3 tysiące złotych. Tylko 12% Polaków planujących wakacje chce przeznaczyć na wyjazd więcej.

Nie da się przy tym ukryć, że mamy coraz większe wymagania. Aż 52% korzystających z wakacyjnego urlopu, wyjeżdża poza granice Polski. Tylko 40% korzysta z wczasów organizowanych w ojczyźnie. 70% osób planuje wyjazdy samodzielnie, bo tak jest taniej. 41% Polaków, których stać na urlop albo posiłkują się zewnętrznym wsparciem finansowym, udaje się na wakacje raz w roku. Najczęściej są to osoby młode w przedziale wiekowym 25-39 lat. W domach pozostają zwykle seniorzy po 59 roku życia.

6% Polaków deklaruje chęć pożyczenia pieniędzy na wakacje jeszcze przed planowanych urlopem. Środki te uzyskują od rodziny, przyjaciół albo korzystają z produktów banków. Same instytucje bankowe oferują potencjalnym klientom kredyty na dowolny cel albo kredyty celowe, które tylko pozornie wydają się lepszym rozwiązaniem. Zanim jednak zaciągniemy takie zobowiązanie, zastanówmy się, czy nasza sytuacja finansowa nie ulegnie pogorszeniu w obliczu konieczności spłaty miesięcznych rat? Czy na pewno będziemy w stanie regulować należności w terminie? Okazuje się, że to właśnie kredyty zaciągane pod wpływem impulsu, których celem nie jest pierwsza potrzeba, są przesłanką do powstawania spirali długów. Właśnie z powodu takich zobowiązań Polacy najczęściej tracą płynność finansową i popadają w długi.

Co ważne, eksperci finansowi potwierdzają, że prawie połowie Polakom mogłoby się udać generować oszczędności na ten cel z miesięcznego budżetu. Konieczna jest jednak większa świadomość społeczeństwa dotycząca generowania nadwyżek pieniędzy. Rozważne wydatkowanie, rezygnacja z niespodziewanych zakupów, jeśli te okazują się niepotrzebne to pierwszy krok. Jeśli Polacy zaczną być odpowiedzialni za swoje finanse, wówczas ich sytuacja materialna ulegnie znacznej poprawie, bo są ku temu możliwości. Nawet dokonując wyboru o zaciągnięciu kredytu na wakacje, warto porównać różne oferty i wybrać tę, która pozwoli na dogodną spłatę rat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *