Spacer po Warszawie

26 – 28 sierpnia mieszkańcy Warszawy mieli niebywałą okazję, by poznać miasto wraz z przewodnikiem. Co więcej, cała wycieczka była darmowa a przewodnicy przyjmowali jedynie „napiwki”.

Wszyscy chętni mieli okazję poznać różne części stolicy. Jedni wybrali się na Szmulki, by poznać historię tego osiedla, ale i teraźniejsze życie mieszkańców tej części Warszawy. Inni udali się na spacer po Łazienkach Królewskich czy Placu Teatralnym. Ciekawostką jest przy tym fakt, iż wycieczki odbyły się w różnych godzinach więc można było skorzystać z kilku jednego dnia.

Wycieczka po Szmulkach

Z darmowych wycieczek mogli korzystać wszyscy. Chętni byli zarówno mieszkańcy tego miasta, ale nie brakowało również turystów, którzy do stolicy przyjechali na kilka dni. Przewodnicy opowiadali ciekawe historie, nierzadko niedostępne w turystycznych przewodnikach.

Ci, którzy przemierzali Szmulowiznę, mieli okazję podziwiać Bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego czy Warszawską Wytwórnię Wódek „Koneser”. Poznali też początki tego osiedla – wiadomo na przykład, że tereny te należały do żydowskiego kupca i bankiera, który był jednym z najbogatszych mieszkańców miasta.

Przewodnik poprowadził uczestników wycieczki po granicach Szmulek. Te wyznaczają tory kolejowe. Niegdyś to kolej petersburska, kolej terespolska oraz kolej obwodowa. Dzisiaj osiedle można podziwiać też dojeżdżając pociągiem do Dworca Wschodniego, który zresztą wchodzi w jej skład.

Tych, którzy brali udział w wycieczce po Szmulkach najbardziej zaciekawił jednak budynek współczesny. To tzw. Jamnik, znajdujący się dokładnie naprzeciwko Dworca Wschodniego (ulica Kijowska 11). Znajduje się w nim aż 403 mieszkań, budynek liczy 43 klatki schodowe a zamieszkuje go ponad 1200 osób. Blok jest długi na 508 metrów i wysoki na 7 kondygnacji.

Wycieczka po Łazienkach Królewskich

Chyba nie ma wśród nad osoby, która przynajmniej raz nie odwiedziłaby Łazienek Królewskich. To jeden z najstarszych i najpiękniejszych parków w stolicy. Wstęp do niego jest darmowy, można podziwiać tu Teatr na Wodzie, pomnik Fryderyka Chopina, Starą Pomarańczarnię. Można podziwiać roślinność, spacerujące dumnie pawie i ogrom przyjaznych wiewiórek. Ale nie każdy zna tak naprawdę historię tego miejsca. I właśnie dlatego tak dużym powodzeniem cieszą się organizowane tu darmowe wycieczki z przewodnikiem.

Wieczorny spacer po Łazienkach odbył się 26 sierpnia. Była to doskonała okazja do zobaczenia parku po zmroku. Wszystkich urzekło przede wszystkim oświetlenie najważniejszych obiektów. Co więcej, ogromną atrakcją był pokaz iluminacji podczas odbywającego się właśnie Festiwalu Lampionów Chińskich.

Przewodnik przekazał uczestnikom wycieczki też kilka ciekawostek. Zdradził, kto najczęściej kąpał się w Łazienkach, dlaczego powstała Stara Pomarańczarnia, jaką funkcję pełnił Teatr na Wodzie i czy na pewno organizowano tam tylko przedstawienia? I wiele, wiele innych.

Wycieczka po Placu Teatralnym

Wycieczka po Placu Teatralnym odbyła się 28 sierpnia, o godzinie 15:30. Chętni dowiedzieli się, jak powstało to miejsce, w jaki sposób wydzielono jego granice? Warto wspomnieć, że to symboliczny zakątek dla całego miasta. O tym właśnie opowiadał przewodnik.

Jeśli chcielibyście wybrać się na podobną wycieczkę, warto sprawdzać newsy o Warszawie. Takie, organizowane są cyklicznie. Niedługo planowane są spacery po Pradze, Saskiej Kępie czy Mokotowie. Wszystkie będą równie ciekawe.

One thought on “Spacer po Warszawie

  1. Akurat po szmulkach to wolałabym nie spacerować szczególnie nocą. Owszem są tam piękne stare kamienice ale lepiej nie ryzykować. Zresztą są lepsze miejsca do zwiedzania, które mają za sobą większą historię niż szmulki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *