Samobójstwa w Polsce

sprzątanie po zgonach

Niestety, ale w Polsce nadal nie prowadzi się statystyk dotyczących samobójstw. Nikt nie odnotowuje ich liczby ani przyczyn samodzielnych decyzji o zakończeniu życia. Nie ma także rejestru prób samobójczych.

Wiedzę można opierać jedynie na obliczeniach szacunkowych. Tym samym każdego roku do samobójstw w Polsce dochodzi ponad 5 000 razy, a dwa razy więcej jest prób samobójczych. Jakie są przyczyny samobójstw? Najczęściej to pogłębiająca się depresja, nieco rzadziej nagła trauma czy przykre doświadczenie.

Spadek poziomu samopoczucia Polaków to przeważnie wynik przewlekłego stresu, braku pracy, wystarczających środków do życia, problemów prywatnych, w tym przemocy w rodzinie. Coraz częściej samobójstwa popełniają osoby młode w wieku dojrzewania.

Samobójcy najczęściej wybierają ustronne miejsca, a ich ciała odnajdywane są dopiero wtedy, gdy są już w znacznym stadium rozkładu. Nierzadko są to miejsca symboliczne, ważne dla samobójcy. Jeśli jest to pomieszczenie zamknięte, konieczne jest sprzątanie po zgonach z zastosowaniem dezynfekcji.

Psycholodzy potwierdzają, że każdego roku wzrasta liczba samobójstw oraz prób samobójczych. Rośnie też liczba osób szukających pomocy psychologicznej. Eksperci apelują o stworzenie specjalnych programów terapeutycznych, by można było reagować, a przede wszystkim zapobiegać tego rodzaju zgonom. Obecna sytuacja świadczy niestety o tym, że w naszym kraju sytuacja nie jest pozytywna, zarówno w zakresie warunków życia, zarobków, jak i pomocy ze strony państwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *