Przygotowanie przedszkoli na wrzesień

ozonator powietrza

Chociaż przedszkola i żłobki otwarte pozostają już od maja, to jednak nadal zaleca się, by utrzymywać w nich specjalne warunki ostrożności. Chodzi oczywiście o pandemię koronawirusa, która niestety zbiera coraz większe żniwa.

 

Co chwilę media podają o ogniskach koronawirusa w danym przedszkolu bądź żłobków. Prognozuje się, że jeszcze gorsza sytuacja nastąpi we wrześniu, kiedy dzieci wrócą z wakacji i pójdą tłumnie do tego rodzaju placówek. Do dyrektorów należy decyzja o ich otwarciu albo natychmiastowym zamknięciu. Już teraz większość nastawiona jest na działanie w sposób tradycyjny bez konieczności nauczania zdalnego. Od dawna placówki przedszkolne stosuję szczególne środki ostrożności i z wielką uwagą przygotowują się już na wrzesień.

 

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa w przedszkolach?

Nie do końca da się wyeliminować koronawirusa całkowicie, natomiast udaje się podjąć kroki, które skutecznie minimalizują wystąpienie ogniska zakażeń.

Przede wszystkim zaleca się regularne, nawet codziennie odkażanie przedszkoli oraz odkażanie żłobków. Chociaż dzieci z reguły nie mają objawów choroby, to jednak mogą zarażać innych, na przykład rodziców czy dziadków, z którymi mają stały kontakt.

Dezynfekowane muszą być stoliki, zabawki, przybory, z których korzystają dzieci, zabawki na placu zabaw, klamki, toalety i to po każdym użyciu. Sale muszą być wietrzone co godzinę. Sami rodzice nie mają wstępu na teren placówki, a szatniach znajdują się płyny do dezynfekcji rąk. I chociaż personel nie ma obowiązku noszenia maseczek ani rękawiczek, to samodzielnie podejmuje decyzję o ich zakładaniu.

 

Skuteczna dezynfekcja przedszkoli

Większość placówek podejmuje kroki w ramach utrzymania sterylnych warunków w salach. Powszechnie stosuje się już ozonowanie przedszkoli, a liczne placówki nabyły własne ozonatory, by takie zabiegi móc realizować nawet każdego dnia. O ile ozon w czystej postaci nie zabija koronawirusa, to jednak skutecznie odkaża przestrzeń z wirusów, bakterii, roztoczy, pleśni i grzybów, a nawet eliminuje przykre zapachy. Dzięki temu udaje się zachować pełną sterylność.

Od września zapowiadane są jeszcze bardziej restrykcyjne warunki funkcjonowania przedszkoli. Wiele zależy od indywidualnych decyzji dyrektorów, natomiast już postępują prace, zgodnie z którymi dzieci będą mogły chociażby zachować odstęp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *