Mural Powstańca na warszawskiej Woli

Już teraz można podziwiać pracę trzech artystów, którzy przez ostatnie 6 dni malowali niezwykłe dzieło. Na ścianie kamienicy przy ulicy Płockiej 41 widnieje wizerunek Powstańca Warszawskiego – ma upamiętniać wszystkich, którzy zginęli w obronie Warszawy.

Mural ma dokładnie 180 metrów kwadratowych powierzchni. Co ciekawe, powstał akurat na ulicy Płockiej nieprzypadkowo. To Właśnie Wola ucierpiała podczas Powstania najbardziej. Tutaj też rozgrywała się prawdziwa rzeź. Ulicą Górczewską prowadzono cywilów na egzekucję, na Woli zamordowano również wielu pacjentów oraz lekarzy Szpitala Wolskiego.

Dzieło na Woli ma przypominać wojenną rzeczywistość. Powstało w efekcie konkursu zorganizowanego w ramach Obchodów Dni Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Co ciekawe, do konkursu zgłosiło się kilkadziesiąt osób i zespołów. Wybrano jednak projekt, który przypomina komiks i jest łatwy do zrozumienia zarówno dla dorosłych i tych najmłodszych Warszawiaków.

Mural przy ulicy Płockiej przedstawia postać żołnierza. Kiedy przyjrzymy mu się bliżej, zobaczymy sceny z wojennego życia cywilów. Ciekawostką jest przy tym fakt, że wszystkie historie, które składają się w wielką postać Powstańca, to autentyczne odzwierciedlenie fotografii wykonywanych w czasie wojny.

Laureat konkursu zajął się również realizacją malunku. Otrzymał także nagrodę pieniężną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *