Losy X Pawilonu

Każdy, kto chciałby zobaczyć ekspozycję poświęconą więźniom X Pawilonu, może udać się do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (Ulica Skazańców 25). To właśnie tam do końca tego roku trwać będzie wystawa, poświęcona zmaganiom Polaków o narodowe wyzwolenie.

Co ciekawe, z muzeum zebrano zbiory od lat 1830-1918. To akta carskie, dokumenty więzienne, prasa, fotografie, ulotki tworzone przez zatrzymanych. Zebrano tu też ich rzeczy osobiste oraz dzieła sztuki artystów, którzy więzieni byli w tutejszych celach.

Warto zaznaczyć, że spora część ekspozycji dotyczy też samego Józefa Piłsudskiego, który został osadzony w Pawilonie X wraz ze swoją małżonką. Dokumenty, jakie udało się zebrać, poświadczają jego aresztowanie i pobyt.

Wszyscy, którzy chcą odwiedzić Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, mogą to robić w dniach od środy do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 17:00. Wstęp do miejsca, w którym zorganizowano akurat tę ekspozycję jest bezpłatny. Warto przy tym dodać, że Muzeum organizuje też specjalne lekcje historyczne, w których mogą brać udział chętni. Taka lekcja to koszt 60 złotych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *