W kuchni można jak najbardziej oszczędzać energię. I nie chodzi tu wcale o minimalizm i unikanie spożywania niektórych potraw, ale przede wszystkim o normalnie funkcjonującą kuchnię, w której można zjeść smacznie i zdrowo. Jakie zatem sprytne sposoby na oszczędzanie energii można wdrożyć, aby przygotowanie potraw odbywało się jeszcze taniej?
Funkcjonalne rozwiązania pomagające oszczędzać energię elektryczną
- System przygotowania potraw. Najefektywniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia energooszczędności jest kuchnia elektryczna, a konkretnie indukcyjna. Dzięki niej można efektywniej zarządzać dostępną energią i wykorzystywać ją wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna.
- Odpowiedni sprzęt. Kolejną kwestią jest wyposażenie swojego kuchennego stanowiska pracy w urządzenia energooszczędne. Garnek elektryczny to sprzęt, który pobiera dużo mniej energii niż np. standardowy piekarnik. Owszem, duży piekarnik jest niezastąpiony, ale można z niego korzystać w miarę rzadko.
- Oświetlenie. Zużywające niewiele energii oświetlenie to podstawa funkcjonalnej kuchni. Warto pamiętać o instalacji taśm LED, które – w swym nowoczesnym wydaniu – nie tylko pozwalają na oświetlenie kuchennego stanowiska pracy, ale też na dobranie intensywności światła do własnych potrzeb. Opcjonalnie można też wybrać LED-y o różnych temperaturach barwowych.
- Ogrzewanie. W kuchni jest potrzebna ciepła woda, o czym wie zresztą każdy. Dlatego tak ważne jest, aby ogrzewać ją tylko wtedy, gdy jest ona naprawdę potrzebna. Korzystanie z instalacji dołączonej do systemu CO jest dobrym rozwiązaniem, ale uzależnia kuchnię od działania kotła. Można też wyposażyć się w przepływowy ogrzewacz wody, który pozwala na efektywniejsze zarządzanie energią (nie tylko w kuchni, ale też łazience).
Podsumowując, w kuchni można zadbać o mniejsze zużycie energii elektrycznej. I nie ważne, czy wykorzysta się do tego celu energooszczędne wyciskarki soków, czy też inne, analogiczne urządzenia. Mniej wydatków na energię to lepiej zbilansowany budżet na przyszłość.