Jaką kawę piją Polacy?

ekspres na kapsułki

Czy wiesz, że kawa stała się jednym z najpopularniejszych napojów świata? Nie inaczej jest także w Polsce i nie ma w tym nic dziwnego. Kawa nie tylko smakuje rewelacyjnie, ale też pobudza, daje orzeźwienie, a nawet niweluje ból głowy. To swego rodzaju używka, która może uzależnić. Najbardziej wytrawni smakosze kawy piją nawet kilka jej kubków każdego dnia.

Świeża kawa o poranku

Nie jesteśmy może aż tak wielkimi miłośnikami kawy, jak Włosi, natomiast większość dorosłych Polaków (dokładnie 83%) wypija przynajmniej jeden kubek tego czarnego napoju dziennie. Najczęściej rano, by dodać sobie energii, rozbudzić się. Kawa podnosi ciśnienie, daje tzw. kopa.

Espresso, kawa z mlekiem, latte, a może cappuccino? Rodzajów parzenia kawy jest wiele, tak samo, jak samych gatunków kawy. W naszych domach gości przeważnie kawa rozpuszczalna, która jeszcze do niedawna uznawana była za wątpliwej jakości i o słabym działaniu, ale dzisiaj dorównuje tej ziarnistej. To dlatego, że ogromną popularnością cieszy się ekspres na kapsułki, dzięki któremu każdy może raczyć się doskonałą, aromatyczną kawą, także tą rozpuszczalną. Co ciekawe, nawet 15% polskich kawoszy kupuje kapsułki nespresso.

30% Polaków posiada ekspres ciśnieniowy, w którym stosowana jest dobrej jakości kawa ziarnista. Tylko niewielki odsetek korzysta z tzw. ręcznych kawiarek, do lamusa odchodzą także kawy rozpuszczalne, zalewane wrzątkiem.

Kawę pijamy najczęściej w pracy, powszechne jest już także nabywanie gotowego napoju tego rodzaju na mieście.

Zdaniem baristów

Jeszcze do niedawna zawód baristy, czyli speca od parzenia kawy był zupełnie nieznany w Polsce. Dzisiaj jest już standardem w jakościowych kawiarniach. Ci fachowcy potwierdzają, że Polscy mają coraz większą wiedzę w zakresie rodzajów kawy, gatunków ziaren, własnych potrzeb oraz wyczucia kubków smakowych i gustów, jeśli pod uwagę weźmiemy pochodzenie i proces parzenia czarnego napoju. Największą popularnością cieszy się kawa mielona włoska, najczęściej zamawiane jest zaś espresso oraz latte, która co ciekawe, nie jest w ogóle znana w ojczyźnie kawoszy, czyli we Włoszech. Pijamy kawy słabe, coraz chętniej z dodatkami smakowymi, latem uwielbiamy orzeźwiać się mrożoną cappuccino.

Pamiętajmy jednak, że chociaż kawa ma rzeczywiście znakomity smak i możemy się nią wręcz delektować, to nie należy przesadzać z jej codziennym dawkowaniem. To używka, która w nadmiernej ilości może wywołać problemy zdrowotne. Jedna porcja dobrej jakości kawy każdego dnia zupełnie wystarczy, by być w pełni aktywnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *