25-lecie Straży Miejskiej

29 sierpnia, na Placu Piłsudskiego odbyły się obchody z okazji 25-lecia Straży Miejskiej. Na uroczystości pojawili się nie tylko zatrudnieni w Straży Miejskiej m. st. Warszawy, ale również wojewoda mazowiecki, wiceprezydent Warszawy oraz burmistrzowie poszczególnych dzielnic miasta. Wydarzenie obserwował także tłum Warszawiaków.

Całość trwała kilka godzin. W trakcie obchodów, ślubowanie złożyli nowo zatrudnieni strażnicy. Ci najlepsi, którzy już pracują w służbie, otrzymali wyróżnienia oraz złote, srebrne i brązowe medale. Zasłużeni to przede wszystkim strażnicy, którzy pracują w Straży Miejskiej od wielu lat oraz Ci, którzy szczególnie wpływają na bezpieczeństwo miasta. Co ważne, podczas święta, aż 146 funkcjonariuszy otrzymało awanse na wyższe stanowiska.

Po oficjalnej części wydarzenia odbyła się ta dużo bardziej atrakcyjna, jeśli weźmiemy pod uwagę samych mieszkańców Warszawy. Był to piknik rodzinny, jaki zorganizowano w Ogrodzie Saskim.

Tam, na uczestników czekały pokazy ratownictwa. Przedstawiano też taktyki obronne, jakie wykorzystywane są podczas interwencji strażników. W Ogrodzie Saskim urządzono również wystawę pt. „25 lat warty honorowej i codziennej służby mieszkańcom stolicy”. W całej imprezie udział brała też Orkiestra OSP Nadarzyn (orkiestra dęta), jedna z najlepszych w całej Europie.

Nie zapomniano o najmłodszych uczestnikach pikniku. Dla nich zorganizowano konkursy i warsztaty plastyczne. Na chętnych czekało też mini miasteczko ruchu drogowego, na którym uczono zasad poruszania się na przykład jednośladem.

Takie wydarzenia to nie tylko rozrywka dla mieszkańców Warszawy, ale też solidna dawka edukacji. Partnerami wydarzenia byli między innymi: „DKMS”, „Jedź bezpiecznie”, „WOPR”, „Tramwaje Warszawskie”, „Żandarmeria Wojskowa” czy „Teatr Dramatyczny”. Wszyscy zapewnili odpowiedni program uczestnikom imprezy. O nudzie nie mogło być mowy.

Historia Straży Miejskiej

Chociaż Straż Miejska kojarzy się mieszkańcom stolicy przede wszystkim z mandatami, to warto przytoczyć jej zacną historię.

Straż Miejska powstała w stolicy w roku 1991, zgodnie z ustawą „O ustroju miasta stołecznego Warszawy”. Dokładnie 8 listopada, pierwsi funkcjonariusze złożyli na Placu Bankowym uroczystą przysięgę.

Początkowo, organizowano patrole mieszane, złożone z funkcjonariusza Policji oraz Straży Miejskiej. Te zajmowały się głównie sprawami nieletnich, przede wszystkim na terenach placówek szkolnych. Dopiero po jakimś czasie strażnicy zyskali prawo na przykład do aresztowania osób, które są pod wpływem alkoholu.

Z biegiem lat, funkcje strażników uległy znacznej zmianie. Dzisiaj, można śmiało stwierdzić, że dokładnie 25 lat temu nastąpiła rzeczywista rewolucja służb bezpieczeństwa a Policja uzyskała realną pomoc.

Ciekawostką jest przy tym fakt, iż Straż Miejska nie funkcjonuje jedynie w stolicy, ale również innych miastach Polski.

Z całą pewnością, w wydarzeniach takich ja te warto brać udział. Straż Miejska, która niestety nie cieszy się dobrym wizerunkiem, może być przychylniej traktowana. Większość mieszkańców stolicy nadal uznaje, że funkcjonariusze tak naprawdę nie działają na rzecz bezpieczeństwa, że publiczne pieniądze niepotrzebnie wydawane są na ich wynagrodzenia.

One thought on “25-lecie Straży Miejskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *